IT USLUGE
Regionalna tržišta ne očekuju bolja vremena
Autor: Dražen Tomić | 11.00, 17.11.2010.
![]() |
Prema najnovijem istraživanju IDC-a tržište IT usluga u regiji što uključuje Albaniju, BiH, Hrvatsku, Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju, u prošloj je godini palo 8,8 posto, dok se sličan trend pada na godišnjoj razini i dalje očekuje. Hrvatska je i dalje najveće tržište s udjelom od 40,7 posto, slijedi Slovenija s 35,3 posto, Srbija s 12,6 posto, Makedonija 4,3 posto, BiH 3,9 posto, dok ostali čine svega 3,2 posto.
Najveći dio tržišta zauzimaju sistrem integratori s 15,9 postonim udjelom, slijedi održavanje i instalacija hardvera 14,5 posto, te razvoj i implementacija aplikacija po mjeri kupca 13,9 posto.- Najjači sistem integrator je S&T, slijede ga IBM i HP. U prvih pet ulaze još Combis, čiju je akviziciju u svibnju završio HT, te SRC.
IDC-ovi analitičari ocjenjuju da bi slijedeća godina mogla biti godina oporavka, no ne očekuju se značajniji rast tržišta. Kako je riječ o tržištima koja snažno ovise o državnim ili nekim velikim korporativnim projektima moguće je da se u pojedinim zemljama dogode i preokreti, tvrdi dobro upućeni izvor Business.hr-a.
„Manje investicije i pažljivije trošenje proračuna namijenjenog IT-u u kompanijama rezultirale su smanjivanjem tržišta IT usluga i ne treba očekivati brža ulaganja prije druge polovice slijedeće godine“, ističe Dalibor Subotičanec, stariji analitičar IDC-a.
Vezani članci |












Komentari (0) Prijava