CROBEX  1.837,99

CROBEX10  1.051,61

 

HT-R-A  157,13 (1,35%)

JDBA-R-A  900,00 (- 3,36%)

 

EUR  7,66

USD  6,09

CHF  6,36

 

LOGO ZA ROĐENDAN

Google se sjetio Penkale


Google je u svoj logo ukomponirao karikaturu Slavoljuba Penkale (Foto Fotolia)

Google je danas prigodnom izmjenom svoga logotipa obilježio 141. godišnjicu rođenja hrvatskog inženjera Slavoljuba Penkale, izumitelja mehničke olovke - penkale - i nalivpera.


Google, koji i inače ilustracijama i izmjenama svog "doodlea" na početnoj stranici ima običaj obilježavati važne datume i događaje, danas je u svoj logo ugradio karikaturu Penkale s penkalom zataknutom za uho.
 
Klikom na logotip otvaraju se linkovi na stranice o slavnom i svestranom hrvatskom inženjeru poljsko-židovskog podrijetla, izumitelju pisaćeg pribora, osnivaču zagrebačke tvornice olovaka i konstruktoru prvog hrvatskog zrakoplova.
 
Eduard Slavoljub Penkala rođen je Liptovskom Mikulašu, u današnjoj Slovačkoj, 20. travnja 1871. godine, a umro je 5. veljače 1922. u Zagrebu.




 

Željko Serdar  |  20.04.2012 u 13:21

Hvala Googlu za promociju još jednog Hrvatskog sina. Tvorac penkale ostavio je svoje ime za vječnost! Za života je osmislio oko 80-ak izuma. Osim već spomenutih osmislio je manometar, dinamometar, anodnu bateriju,preparat za impregniranje željezničkih pragova ,insekticid,rotirajuću četkicu za zube, obrtnu turbinu, propeler za pokretanje helikoptera, uređaj za mjerenje protoka tekućine, pečatne voskove, i mnoge druge.1909. patentnom će uredu prijaviti uređaj za podizanje u zrak i napredovanja (upuhivanje na krila) koji će nazvati po leptiru - Neptis Lucilla. Riječ je o zrakoplovu dvosjedu kojim će u lipnju 1910. i prvi puta javno poletjeti. Zrakoplovom će letjeti Dragutin Novak koji će tako postati prvi hrvatski pilot. Tijekom gradnje zrakoplova sagradio je (23. veljače 1910.) hangar na vojnom vježbalištu na Črnomercu. Šteta je samo da se netko drugi sjeti prije nas samih, nama je uvijek tuđe-slađe. Ameri u nedostatku zaslužnih domoljuba promoviraju svakakve gluposti, npr: najveći donut, svizac-meteorolog, selo u kojem je palo najviše žaba,a kada im kroz kratku povijest ispliva poneki domoljub ili izumitelj nose ga piška lonca kroz cijelu Ameriku. Kod nas je drugačije. Prvo mora proći javno ismijavanje, negiranje njegovog rada a svjedoci smo i zatvaranja, od Stepinca, Mladog Jastreba pa sve do Gotovine. Što reći , HVALA ti Slavoljube !

Dionica Vrijednost Promjena Promet
HT-R-A157,13+1,35%3.162.860,45
JDBA-R-A900,00- 3,36%1.078.821,07
ADPL-R-A122,80+2,79%755.593,79
RIVP-R-A20,00+1,57%425.244,62
ADRS-P-A343,00+1,66%298.060,95
INGR-R-A2,55- 4,14%196.788,15
TUHO-R-A2.250,00+2,74%174.772,66
SAPN-R-A255,00+3,95%159.855,46
ATPL-R-A370,00+3,43%146.882,06
MAIS-R-A149,50+8,33%126.211,76
DLKV-R-A16,50+0,06%122.775,77
ATGR-R-A993,25+0,09%111.479,48
HMST-R-A307,00- 0,92%109.298,84
Indeks Vrijednost Promjena
CROBIS0,000,00 %
CROBEX1.837,99+0,15 %
CROBEX101.837,99+0,15 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Nova Europa6,1106kn+1,25%
Ilirika BRIC73,9560+1,23%
Platinum Global14,9729$+1,11%
PBZ I-Stock7,3637+0,91%
Platinum Blue Chip91,5738+0,81%
ZB trend180,9699$+0,72%
OTP indeksni40,4499kn+0,65%
ICF Balanced115,2121kn+0,51%
KD Prvi izbor13,0130kn+0,44%
CROBEX10101,0256kn+0,39%
PBZ Equity fond10,2132+0,38%
NETA New Europe76,7985kn+0,38%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,3397875,3558555,371923
CAD0015,4235655,4398855,456205
CZK0010,2757590,2765890,277419
DKK0011,0262391,0293271,032415
HUF1002,4758192,4832692,490719
JPY1005,5682465,5850015,601756
NOK0010,9030300,9057470,908464
SEK0010,8238040,8262830,828762
CHF0016,3378416,3569126,375983
GBP0019,7196369,7488839,778130
USD0016,0699466,0882116,106476
EUR0017,6396347,6626227,685610
PLN0011,8106401,8160881,821536

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska