CROBEX  1.800,21

CROBEX10  1.035,96

 

PLAG-R-A  3.850,00 (1,73%)

ERNT-R-A  1.370,00 (0,01%)

 

EUR  7,67

USD  6,15

CHF  6,38

 

PREKOGRANIČNI RAT

Italija "napada" Hrvatsku digitalnim TV signalom



Kao što je poznato, već gotovo dva mjeseca građani Istre imaju velike probleme s prijemom digitalnog televizijskog signala. Problem je nastao početkom digitalizacije televizija u Italiji, i to stoga što su nadležna tijela Republike Italije dopustila korištenje frekvencija koje su međunarodnim dogovorima pripale Hrvatskoj.


Hrvatska je dodjelom koncesija televizijskim nakladnicima (TV kuće, nacionalne i lokalne) i naplatom naknada za njihovo korištenje preuzela obvezu omogućiti im da svoj program emitiraju na području za koje im je koncesija dodijeljena, rekao je predsjednik Udruge Telekom Đuro Lubura i dodao kako je tvrtka Odašiljači i veze uložila znatna sredstva u izgradnju mreže digitalnih televizijskih odašiljača, a državi također plaća naknadu za uporabu dodijeljenih im frekvencija pa im Hrvatska mora jamčiti neometano korištenje.

"Važno je napomenuti da je digitalizacija u Italiji tek započela pa je gotovo sigurno da će uskoro cijeli priobalni pojas Hrvatske, od Istre do Konavala, imati smetnje koje će veliki broj građana onemogućiti u gledanju hrvatskih televizijskih programa. Tijekom ljetnih mjeseci, zbog boljeg rasprostiranja signala iz Italije, problem će biti još izraženiji", upozorio je Lubura.

Napomenuo je kako je država propisala plaćanje RTV naknade i stoga svojim građanima mora jamčiti neometano gledanje hrvatskih zemaljskih televizijskih programa.

Svojim nekorektnim ponašanjem suprotnim međunarodnim dogovorima Italija svakodnevno pričinja veliku štetu televizijskim nakladnicima, tvrtki Odašiljači i veze, a posebno hrvatskim građanima. Međutim, nitko od spomenutih koji trpe štetu nema nikakav odnos s Italijom, već isključivo s Hrvatskom, koja je ovu situaciju dužna riješiti na bilo koji način, objasnio je Lubura.

On traži da se od operatera elektroničkih komunikacijskih usluga (telekomunikacijskih operatera) zatraži ponuda za pakete IP televizije i satelitske televizije (MaxTV, B.net i drugi) koji bi uključivali samo televizijske programe koji se emitiraju u zemaljskoj digitalnoj televizijskoj mreži i o svojem trošku ih, potpuno besplatno za građane, omoguće svima koje se ometa u gledanju zemaljske digitalne televizije.

Prema Luburi ta mjera treba uključivati sve nacionalne, ali i lokalne televizije koje se emitiraju na određenom području. On zaključuje kako svim oštećenim tvrtkama treba nadoknaditi štetu koja im je nastala jer država nije u mogućnosti jamčiti im korištenje onoga što joj kroz naknadu plaćaju.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
PLAG-R-A3.850,00+1,73%869.950,04
ERNT-R-A1.370,00+0,01%809.662,84
RIVP-R-A19,35- 0,57%736.455,73
HT-R-A154,05- 0,79%409.091,39
ATGR-R-A945,00- 0,86%288.368,10
KRAS-R-A364,00+1,27%269.302,35
VPIK-R-A84,00+3,88%263.202,88
TUHO-R-A2.300,00+0,66%186.076,93
DDJH-R-A25,26- 1,56%155.342,12
ZVZD-R-A2.780,00- 2,46%139.000,00
HMST-R-A314,00+0,50%73.999,39
LKPC-R-A680,00- 0,01%59.164,25
PIVK-R-A291,00- 1,75%58.200,00
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.800,21-0,13 %
CROBEX101.800,21-0,13 %
CROBIS0,000,00 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Ilirika Azijski45,3628+0,61%
NETA US Algorithm174,5097kn+0,36%
ZB euroaktiv131,3020+0,32%
HI-growth10,0948+0,27%
Smart Equity102,0421+0,18%
Capital Two85,6468kn+0,17%
Platinum Blue Chip96,6721+0,15%
HI-balanced11,8559+0,15%
Allianz Equity133,3328+0,12%
PBZ I-Stock7,4856+0,11%
PBZ Equity fond10,1859+0,11%
ZB global147,7754+0,10%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2542925,2701025,285912
CAD0015,4353725,4517275,468082
CZK0010,2771950,2780290,278863
DKK0011,0281731,0312671,034361
HUF1002,4907842,4982792,505774
JPY1005,2188025,2345065,250210
NOK0010,8864940,8891610,891828
SEK0010,8251830,8276660,830149
CHF0016,3637256,3828746,402023
GBP0019,6605189,6895879,718656
USD0016,1335896,1520456,170501
EUR0017,6491987,6722157,695232
PLN0011,8291201,8346241,840128

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska