CROBEX  1.851,73

CROBEX10  1.059,78

 

ADRS-R-A  375,00 (1,08%)

RIVP-R-A  19,75 (- 0,25%)

 

EUR  7,66

USD  6,03

CHF  6,35

 

PREKOGRANIČNI RAT

Italija "napada" Hrvatsku digitalnim TV signalom



Kao što je poznato, već gotovo dva mjeseca građani Istre imaju velike probleme s prijemom digitalnog televizijskog signala. Problem je nastao početkom digitalizacije televizija u Italiji, i to stoga što su nadležna tijela Republike Italije dopustila korištenje frekvencija koje su međunarodnim dogovorima pripale Hrvatskoj.


Hrvatska je dodjelom koncesija televizijskim nakladnicima (TV kuće, nacionalne i lokalne) i naplatom naknada za njihovo korištenje preuzela obvezu omogućiti im da svoj program emitiraju na području za koje im je koncesija dodijeljena, rekao je predsjednik Udruge Telekom Đuro Lubura i dodao kako je tvrtka Odašiljači i veze uložila znatna sredstva u izgradnju mreže digitalnih televizijskih odašiljača, a državi također plaća naknadu za uporabu dodijeljenih im frekvencija pa im Hrvatska mora jamčiti neometano korištenje.

"Važno je napomenuti da je digitalizacija u Italiji tek započela pa je gotovo sigurno da će uskoro cijeli priobalni pojas Hrvatske, od Istre do Konavala, imati smetnje koje će veliki broj građana onemogućiti u gledanju hrvatskih televizijskih programa. Tijekom ljetnih mjeseci, zbog boljeg rasprostiranja signala iz Italije, problem će biti još izraženiji", upozorio je Lubura.

Napomenuo je kako je država propisala plaćanje RTV naknade i stoga svojim građanima mora jamčiti neometano gledanje hrvatskih zemaljskih televizijskih programa.

Svojim nekorektnim ponašanjem suprotnim međunarodnim dogovorima Italija svakodnevno pričinja veliku štetu televizijskim nakladnicima, tvrtki Odašiljači i veze, a posebno hrvatskim građanima. Međutim, nitko od spomenutih koji trpe štetu nema nikakav odnos s Italijom, već isključivo s Hrvatskom, koja je ovu situaciju dužna riješiti na bilo koji način, objasnio je Lubura.

On traži da se od operatera elektroničkih komunikacijskih usluga (telekomunikacijskih operatera) zatraži ponuda za pakete IP televizije i satelitske televizije (MaxTV, B.net i drugi) koji bi uključivali samo televizijske programe koji se emitiraju u zemaljskoj digitalnoj televizijskoj mreži i o svojem trošku ih, potpuno besplatno za građane, omoguće svima koje se ometa u gledanju zemaljske digitalne televizije.

Prema Luburi ta mjera treba uključivati sve nacionalne, ali i lokalne televizije koje se emitiraju na određenom području. On zaključuje kako svim oštećenim tvrtkama treba nadoknaditi štetu koja im je nastala jer država nije u mogućnosti jamčiti im korištenje onoga što joj kroz naknadu plaćaju.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADRS-R-A375,00+1,08%922.349,90
RIVP-R-A19,75- 0,25%583.405,60
HT-R-A158,50+0,76%498.042,89
PODR-R-A314,00+1,29%376.768,86
ADRS-P-A330,00+1,21%285.884,04
ATPL-R-A362,98+3,41%254.593,53
KSST-R-A420,00+51,75%185.493,02
KOTR-P-A1.300,10+0,01%175.513,50
CROS-R-A7.401,000,00%118.416,00
INA-R-A3.940,00+2,34%109.420,00
HIMR-R-A520,00- 0,95%96.242,60
PTKM-R-A28,50- 0,70%77.359,63
KRAS-R-A360,00+1,95%74.157,00
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.851,73+1,02 %
CROBEX101.059,78+1,02 %
CROBIS105,12-0,09 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Energija9,5187kn+2,67%
Platinum Global14,6041$+2,57%
Ilirika JIE125,5975+1,76%
NETA US Algorithm161,8143kn+1,71%
ZB euroaktiv122,2555+1,61%
KD Prvi izbor12,6849kn+1,55%
KD Nova Europa5,9409kn+1,39%
Raiffeisen World125,9100+1,34%
NETA Global101,1344kn+1,04%
HI-growth9,5310+1,04%
A180,4900kn+1,03%
Platinum Blue Chip89,5377+1,02%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2876805,3035915,319502
CAD0015,3551955,3713095,387423
CZK0010,2762290,2770600,277891
DKK0011,0250161,0281001,031184
HUF1002,4925052,5000052,507505
JPY1005,6259545,6428835,659812
NOK0010,9103950,9131340,915873
SEK0010,8276550,8301450,832635
CHF0016,3299576,3490046,368051
GBP0019,6477459,6767759,705805
USD0016,0156796,0337806,051881
EUR0017,6332957,6562647,679233
PLN0011,8071671,8126051,818043

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska