GDJE JE PREDSJEDNIK POGRIJEŠIO U ODABIRU LJUDI?
Josipovićeva borba s egom, temperamentom i malim plaćama
Autor: Branka Suvajac | 15.32, 11.03.2010.
![]() |
Ni mjesec dana nije prošlo od njegova službenog preuzimanja predsjedničke dužnosti, a Ivo Josipović već se, onako biblijski, odrekao tri svoja suradnika. Posljednji kojem je otkazao suradnju je Drago Pilsel, kojega je sklonost neprimjerenom rječniku koštala fotelje na Pantovčaku.
Pilsela je razljutilo kada su ga novinari nedavno upitali o kamenovanju sinagoge, što je pripisao mladosti i alkoholu. Josipović ga se međutim nije odrekao na prvu loptu. S obzirom na to da ga je htio u svom timu, a svjestan njegova teško ukrotivog temperamenta, odlučio ga je strateški postaviti na mjesto šefa Odjela za analitiku, gdje ionako neće imati puno doticaja sa strankama. No Pilsel mu je samo nekoliko tjedana kasnije pokazao da on bez stranaka ne može, barem onih koje konzumiraju medije. A upravo su takve važne Josipoviću.
Priča se kako Pilselu možda ne bi presudile uvrede na račun kolega novinara koje je u svojoj kolumni u Regional Expressu između ostalog etiketirao kao "kopilad" i "idiote" da nije bilo SMS prepiske s Matijom Babićem, vlasnikom portala Index.hr, kojemu je Pilsel objavio rat – kako njegovu portalu, tako i njemu osobno. Jedna je stvar, slažu se upućeni, kada ti prijeti "novinar" Pilsel, a sasvim druga kada prijetnje upućuje "predsjednikov čovjek".
Pilselov odlazak s Pantovčaka tu je postao neminovan, pa su iz Josipovićeva ureda poslali priopćenje kako je "gospodin Pilsel izrazio želju da se u budućnosti nastavi baviti novinarstvom, a ne radom u Uredu predsjednika". Ne čekajući da se dojmovi slegnu, Pilsel je već drugi dan objavio novi tekst u istom mediju, koji je opetovano sveo na privatnu razinu pa se obračunao s protagonistima afere.
Suradnici lete jedan za drugim
Prije Pilsela Josipović se odrekao Mate Mlinarića na mjestu povjerenika za poljoprivredu jer mu je ovaj zatajio da je protiv njega podnesena kaznena prijava za zloporabu poljoprivrednih poticaja.
Za Marka Rakara, koji je kao informatički stručnjak uz Josipovića bio tijekom čitave njegove kampanje, na Pantovčaku nije bilo mjesta zbog propale tvrtke i duga državi od gotovo milijun i pol kuna. Zbog Josipovićeva dizanja ruku od Rakara, koji je kao vrstan stručnjak prepoznat i izvan granica Hrvatske, u medijima se razvila žešća polemika. Nije međutim tajna da osim HDZ-a, koji ima "urođeni" problem s novoizabranim predsjednikom samim time što je ovaj iz oporbene stranke, Rakara nisu voljeli ni na Iblerovu trgu. Rakar je besprijekorno, kažu, odradio kampanju za Josipovića, a onda su uslijedili pritisci od strane SDP-a jer ga nisu željeli na Pantovčaku.
Gdje je Josipović pogriješio?
Nije Josipović prvi koji je imao problema s ljudima kojima se okružio na Pantovčaku, tu je i njegov prethodnik Stjepan Mesić, koji se u svojoj političkoj biografiji odrekao zavidnog broja suradnika. Ni Mesić kao ni Josipović, pokazalo se, nije znao odabrati ljude na duge staze, samo što se Mesić svojih suradnika rješavao onda kad je to njemu odgovaralo, a ne zbog pritiska javnosti. Josipović, politički nedovoljno iskusan, reagira pak na pritiske sa svih strana – došli oni od medija ili njegove vlastite stranke.
Najveću pogrešku Josipović je, u interpretaciji stručnjaka, napravio nakon što je vrijeme koje je trebao provesti slažući svoj kabinet (konkretno razdoblje od izbora do inauguracije) proveo u davanju izjava za medije i putovanju Hrvatskom.
Politički analitičar Ivan Šiber smatra kako se Josipović uopće nije trebao žuriti s popisom svojih najbližih suradnika, koji je medijima obećao dati odmah po inauguraciji. "Nije bilo nikakve potrebe da 24 sata nakon ustoličenja predstavlja svoj savjetnički tim, za to je mogao uzeti i nekoliko mjeseci", kaže Šiber i podsjeća kako se Josipović tijekom svoje karijere nije profesionalno bavio politikom, ali to mu je predloženo i prihvatio je biti prvi čovjek Hrvatske. "Upravo zato on kroz svoj životni vijek nije imao doticaja s ljudima koji bi trebali biti prateća savjetnička garnitura predsjedniku", kaže.
Josipović se s imenovanjima požurio, nastavlja Šiber, a da prethodno nije imao potrebne socijalno profesionalne veze. "Na neki je način pomalo improvizirao, ne znam do koje mjere su drugi iz njegove okoline na to utjecali, ali pretpostavljam da se oslonio na one koji su mu bili bliski u zadnjih nekoliko mjeseci, a da pritom nije imao uvida u njihovu dugoročniju biografiju", zaključuje.
Josipović bez prve postave ostao zbog premale plaće i ega
Savjetnički tim koji je Josipović predstavio dan nakon inauguracije, kako se priča, nije bio njegov prvi izbor. Ma koliko se savjetnička plaća od oko 17.000 kuna prosječnom Hrvatu činila visoka, nekima od onih kojima je Josipović predložio takvu plaću to je predstavljalo pravi mali udar na financije, jer je njihov budžet poznavao i bolje ponude.
Osim nedovoljno visokih plaća, neki su posao Josipovićevih suradnika odbili i zbog nemogućnosti dogovora oko toga tko će zauzeti koju poziciju. Ego pritom nekima nije dozvolio da prihvate posao za koji su se smatrali prekvalificiranima.












Komentari (2) Prijava
Kakve su to metode pokušaja i pogreški!? Josipoviću crni, a ja glasovao za tebe! :-/ Čitao sam detaljnu raspravu o Josipoviću na http://www.crozona.net/forum.php
http://www.crozona.net/forum.php