CROBEX  1.912,97

CROBEX10  1.093,14

 

KORF-R-A  257,52 (3,84%)

LRH-R-A  3.760,00 (0,80%)

 

EUR  7,62

USD  5,93

CHF  6,32

 

Milanović poništio Kosoričin natječaj za istraživanje nafte i plina


(Foto:Cropix)

Vlada je odlučila poništiti javni natječaj za dodjelu prava za istraživanje nafte i plina u sjevernoj Hrvatskoj koji istječe u srijedu jer je ocijenjeno kako rok od 30 dana nije dovoljno dug za prikupljanje kvalitetnih ponuda. Istodobno, na Staru godinu Ina je ostala bez prava za istraživanje u srednjem i južnom Jadranu, gdje je domaća naftna kompanija dosad jedina mogla tražiti naftu i plin.


Vlada namjerava raspisati međunarodne natječaje za navedene prostore, no datum njihova otvaranja zasad je nepoznat.
 

Bankovne garancije


Tehnička je Vlada 5. prosinca, dan nakon održanih parlamentarnih izbora, prema Zakonu o rudarstvu otvorila javni natječaj kojim se nude petogodišnja prava na 14 istražnih prostora, koji se protežu od zapadne granice sa Slovenijom do istočne granice sa Srbijom.

Natječajnu dokumentaciju u Ministarstvu gospodarstva otkupili su Ina, ruski Zarubežnjeft, talijanski Vis-Viridis te Central European Oil Company (CEOC) registriran u Zagrebu i Londonu. Od zainteresiranih kompanija tražio se cjelovit program istražnih radova, plan radova u prvoj godini istraživanja, a za obavljanje istraživanja iznos novca koji će biti uložen te plan sanacije nakon završetka radova. Tvrtke su također morale bankovnom garancijom osigurati 5 posto ukupnog novčanog iznosa namijenjenog istraživanju.

Istražni radovi iziskuju velika ulaganja, a s obzirom na to da je tako važan natječaj organiziran u samo 30 dana te u vrijeme blagdana, što dodatno ograničava mogućnost prikupljanja kvalitetnih ponuda, Ministarstvo gospodarstva odlučilo je poništiti natječaj.
 

Rok za novi natječaj?


"Službena obavijest bit će objavljena ovaj tjedan u Narodnim novinama", rekao je izvor u Vladi upoznat s natječajem. U Narodnim novinama, službenom glasilu Republike Hrvatske, bio je i otvoren natječaj. Kada će biti raspisan novi i hoće li se uvjeti mijenjati, zasad nije poznato. "Vjerojatno će se prvo čekati formiranje nadležnih ureda i nova organizacija ministarstava", rekla je ista osoba.

Dosad je isključiva prava za traženje nafte i plina imala Ina. No prošla joj je Vlada u kolovozu oduzela ta prava u sjevernoj Hrvatskoj nezadovoljna zanemarivanjem i kašnjenjem radova. U skladu sa Zakonom o rudarstvu prostor je odlučila ponuditi na javnom natječaju. Područje sjeverne Hrvatske bilo je podijeljeno na tri istražna prostora, a nedavno je Ministarstvo gospodarstva taj prostor usitnilo na 14 prostora, čime će budući nositelj prava morati pažljivije i detaljnije istraživati tamošnje podzemlje.
 

Ina 'izgubila' Jadran


Osim sjevera Hrvatske, Ina je u subotu 31.prosinca ostala i bez prava za traženje nafte i plina u srednjem i južnom Jadranu te u istražnom dijelu sjevernog Jadrana. Država i ta prava namjerava ponuditi na međunarodnom natječaju. Ini su, naime, ranije bile dodijeljene istražne dozvole na pet godina, a to je razdoblje sada isteklo, slijedom čega kompanija mora Vladi dostaviti izvješće o tome što je napravila u navedenom razdoblju. Nedavno je Ina ondje pojačala svoje aktivnosti angažiravši francusku tvrtku za geofizičke radove, Compagnie Générale de Géophysique (CGG), koja na moru ispred Dubrovnika snima teren, rekla je Business.hr-u osoba bliska Upravi Ine. Prema neslužbenoj informaciji, ugovor s tom kompanijom iznosi više od 50 milijuna kuna.

"Radi se o geološki kompleksnim i rizičnim istražnim objektima. U novije vrijeme Ina je razradila istražnu strategiju za taj specifičan i geološki zehtjevan prostor. Razradili smo program 2D i 3D seizmike, čijom se realizacijom mogu stvoriti pretpostavke za novi ciklus bušenja u bližoj budućnosti“, navedeno je u e-mailu poslanom iz Ine.

Na cijelom hrvatskom Jadranu i području Dinarida, tj. obalnom području, dosad je napravljeno manje od 200 bušotina. U panonskom dijelu Hrvatske, koji je triput manji, izrađeno je više od 4000 bušotina. Od 200-tinjak napravljenih u Jadranu samo ih se 30-ak nalazi u srednjem i južnom dijelu. Zbog velikih dubina i nedostatka tehnologije taj je dio ostao nedovoljno istražen.
 

PREKRŠILI ROKOVE
Ina i Ministarstvo gospodarstva na sudu

 
Ina je u kolovozu prošle godine na Upravnom sudu u Zagrebu podigla tužbu protiv Ministarstva gospodarstva nakon što su joj oduzeta prava za istraživanje nafte i plina u sjevernoj Hrvatskoj. Ministarstvo joj je 29. srpnja oduzelo prava, istaknuvši kako Ina nije prijavila istraživanja u odobrenim istražnim prostorima Ministarstvu gospodarstva i Državnom inspektoratu, nije počela istraživanje u zadanom roku i nije imenovala odgovornu osobu za obavljanje radova koja bi slala izvješća o provođenju radova. Ina smatra da su joj prava neopravdano oduzeta. Odluka suda tek se očekuje, a njezin datum nije poznat.
 




 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
KORF-R-A257,52+3,84%2.670.871,89
LRH-R-A3.760,00+0,80%2.140.864,73
SNHO-R-A263,36+4,09%2.118.348,08
HT-R-A163,00+1,80%1.646.429,33
ADRS-P-A355,000,00%1.617.232,21
ZABA-R-A38,17+2,83%1.596.492,82
PODR-R-A336,10+1,84%1.287.613,80
HIMR-R-A540,00+14,89%1.049.366,53
HMST-R-A280,00+3,70%839.096,45
THNK-R-A400,000,00%746.399,90
CKML-R-A4.000,00+6,67%554.597,90
ERNT-R-A1.390,01- 1,07%351.546,53
ARNT-R-A354,50+1,26%321.051,69
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.912,97+0,16 %
CROBEX101.093,14+0,11 %
CROBIS104,81-0,05 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2489715,2647655,280559
CAD0015,3850955,4012995,417503
CZK0010,2760410,2768720,277703
DKK0011,0210511,0241231,027195
HUF1002,4362042,4435352,450866
JPY1005,4235245,4398445,456164
NOK0010,9323990,9352050,938011
SEK0010,8285530,8310460,833539
CHF0016,2981566,3171076,336058
GBP0019,6556799,6847339,713787
USD0015,9120845,9298745,947664
EUR0017,5999847,6228537,645722
PLN0011,8170051,8224721,827939

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska