CROBEX  1.851,73

CROBEX10  1.059,78

 

ADRS-R-A  375,00 (1,08%)

RIVP-R-A  19,75 (- 0,25%)

 

EUR  7,66

USD  6,03

CHF  6,35

 

Milanović poništio Kosoričin natječaj za istraživanje nafte i plina


(Foto:Cropix)

Vlada je odlučila poništiti javni natječaj za dodjelu prava za istraživanje nafte i plina u sjevernoj Hrvatskoj koji istječe u srijedu jer je ocijenjeno kako rok od 30 dana nije dovoljno dug za prikupljanje kvalitetnih ponuda. Istodobno, na Staru godinu Ina je ostala bez prava za istraživanje u srednjem i južnom Jadranu, gdje je domaća naftna kompanija dosad jedina mogla tražiti naftu i plin.


Vlada namjerava raspisati međunarodne natječaje za navedene prostore, no datum njihova otvaranja zasad je nepoznat.
 

Bankovne garancije


Tehnička je Vlada 5. prosinca, dan nakon održanih parlamentarnih izbora, prema Zakonu o rudarstvu otvorila javni natječaj kojim se nude petogodišnja prava na 14 istražnih prostora, koji se protežu od zapadne granice sa Slovenijom do istočne granice sa Srbijom.

Natječajnu dokumentaciju u Ministarstvu gospodarstva otkupili su Ina, ruski Zarubežnjeft, talijanski Vis-Viridis te Central European Oil Company (CEOC) registriran u Zagrebu i Londonu. Od zainteresiranih kompanija tražio se cjelovit program istražnih radova, plan radova u prvoj godini istraživanja, a za obavljanje istraživanja iznos novca koji će biti uložen te plan sanacije nakon završetka radova. Tvrtke su također morale bankovnom garancijom osigurati 5 posto ukupnog novčanog iznosa namijenjenog istraživanju.

Istražni radovi iziskuju velika ulaganja, a s obzirom na to da je tako važan natječaj organiziran u samo 30 dana te u vrijeme blagdana, što dodatno ograničava mogućnost prikupljanja kvalitetnih ponuda, Ministarstvo gospodarstva odlučilo je poništiti natječaj.
 

Rok za novi natječaj?


"Službena obavijest bit će objavljena ovaj tjedan u Narodnim novinama", rekao je izvor u Vladi upoznat s natječajem. U Narodnim novinama, službenom glasilu Republike Hrvatske, bio je i otvoren natječaj. Kada će biti raspisan novi i hoće li se uvjeti mijenjati, zasad nije poznato. "Vjerojatno će se prvo čekati formiranje nadležnih ureda i nova organizacija ministarstava", rekla je ista osoba.

Dosad je isključiva prava za traženje nafte i plina imala Ina. No prošla joj je Vlada u kolovozu oduzela ta prava u sjevernoj Hrvatskoj nezadovoljna zanemarivanjem i kašnjenjem radova. U skladu sa Zakonom o rudarstvu prostor je odlučila ponuditi na javnom natječaju. Područje sjeverne Hrvatske bilo je podijeljeno na tri istražna prostora, a nedavno je Ministarstvo gospodarstva taj prostor usitnilo na 14 prostora, čime će budući nositelj prava morati pažljivije i detaljnije istraživati tamošnje podzemlje.
 

Ina 'izgubila' Jadran


Osim sjevera Hrvatske, Ina je u subotu 31.prosinca ostala i bez prava za traženje nafte i plina u srednjem i južnom Jadranu te u istražnom dijelu sjevernog Jadrana. Država i ta prava namjerava ponuditi na međunarodnom natječaju. Ini su, naime, ranije bile dodijeljene istražne dozvole na pet godina, a to je razdoblje sada isteklo, slijedom čega kompanija mora Vladi dostaviti izvješće o tome što je napravila u navedenom razdoblju. Nedavno je Ina ondje pojačala svoje aktivnosti angažiravši francusku tvrtku za geofizičke radove, Compagnie Générale de Géophysique (CGG), koja na moru ispred Dubrovnika snima teren, rekla je Business.hr-u osoba bliska Upravi Ine. Prema neslužbenoj informaciji, ugovor s tom kompanijom iznosi više od 50 milijuna kuna.

"Radi se o geološki kompleksnim i rizičnim istražnim objektima. U novije vrijeme Ina je razradila istražnu strategiju za taj specifičan i geološki zehtjevan prostor. Razradili smo program 2D i 3D seizmike, čijom se realizacijom mogu stvoriti pretpostavke za novi ciklus bušenja u bližoj budućnosti“, navedeno je u e-mailu poslanom iz Ine.

Na cijelom hrvatskom Jadranu i području Dinarida, tj. obalnom području, dosad je napravljeno manje od 200 bušotina. U panonskom dijelu Hrvatske, koji je triput manji, izrađeno je više od 4000 bušotina. Od 200-tinjak napravljenih u Jadranu samo ih se 30-ak nalazi u srednjem i južnom dijelu. Zbog velikih dubina i nedostatka tehnologije taj je dio ostao nedovoljno istražen.
 

PREKRŠILI ROKOVE
Ina i Ministarstvo gospodarstva na sudu

 
Ina je u kolovozu prošle godine na Upravnom sudu u Zagrebu podigla tužbu protiv Ministarstva gospodarstva nakon što su joj oduzeta prava za istraživanje nafte i plina u sjevernoj Hrvatskoj. Ministarstvo joj je 29. srpnja oduzelo prava, istaknuvši kako Ina nije prijavila istraživanja u odobrenim istražnim prostorima Ministarstvu gospodarstva i Državnom inspektoratu, nije počela istraživanje u zadanom roku i nije imenovala odgovornu osobu za obavljanje radova koja bi slala izvješća o provođenju radova. Ina smatra da su joj prava neopravdano oduzeta. Odluka suda tek se očekuje, a njezin datum nije poznat.
 




 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADRS-R-A375,00+1,08%922.349,90
RIVP-R-A19,75- 0,25%583.405,60
HT-R-A158,50+0,76%498.042,89
PODR-R-A314,00+1,29%376.768,86
ADRS-P-A330,00+1,21%285.884,04
ATPL-R-A362,98+3,41%254.593,53
KSST-R-A420,00+51,75%185.493,02
KOTR-P-A1.300,10+0,01%175.513,50
CROS-R-A7.401,000,00%118.416,00
INA-R-A3.940,00+2,34%109.420,00
HIMR-R-A520,00- 0,95%96.242,60
PTKM-R-A28,50- 0,70%77.359,63
KRAS-R-A360,00+1,95%74.157,00
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.851,73+1,02 %
CROBEX101.059,78+1,02 %
CROBIS105,12-0,09 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Energija9,5187kn+2,67%
Platinum Global14,6041$+2,57%
Ilirika JIE125,5975+1,76%
NETA US Algorithm161,8143kn+1,71%
ZB euroaktiv122,2555+1,61%
KD Prvi izbor12,6849kn+1,55%
KD Nova Europa5,9409kn+1,39%
Raiffeisen World125,9100+1,34%
NETA Global101,1344kn+1,04%
HI-growth9,5310+1,04%
A180,4900kn+1,03%
Platinum Blue Chip89,5377+1,02%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2876805,3035915,319502
CAD0015,3551955,3713095,387423
CZK0010,2762290,2770600,277891
DKK0011,0250161,0281001,031184
HUF1002,4925052,5000052,507505
JPY1005,6259545,6428835,659812
NOK0010,9103950,9131340,915873
SEK0010,8276550,8301450,832635
CHF0016,3299576,3490046,368051
GBP0019,6477459,6767759,705805
USD0016,0156796,0337806,051881
EUR0017,6332957,6562647,679233
PLN0011,8071671,8126051,818043

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska