David vs Golijat
"Sudeći po potrošenom novcu, Bandić je Golijat!"
Autor: Branka Suvajac | 12.09, 11.01.2010.
![]() |
"Ispostavilo se da je Golijat Bandić, a ne Josipović!" komentar je političkog analitičara Damira Grubiše na postizbornu izjavu iz stožera Milana Bandića da je njegova borba protiv Ive Josipovića bila borba Davida i Golijata.
Glavni argument Bandićevih ljudi bio je da iza Josipovića stoji stranka, pa samim time i veće financije. Golijat je ipak Bandić - barem ako je suditi po novcu utrošenom u kampanji, kaže Grubiša. "Pokazalo se da je Bandić tijekom kampanje uživao financijsku podršku iz više izvora, a Josipović samo iz SDP-a. Josipovićev je stožer čak u nekoliko navrata dolazio i u krizu, nisu imali novca, dok kod Bandića krize nikada nije bilo - barem ako je suditi po spotovima i po minutaži na javnoj televiziji, kao i na radiopostajama. Građani su bili preplavljeni njegovim oglašavanjem", kaže Grubiša.
Nasuprot Josipoviću iza kojeg stoji stranka, Grubiša podsjeća kako je i Bandić uživao "organiziranu podršku gradske uprave Zagreba" te da su ga podržale i brojne udruge. "On je iza sebe imao velik broj braniteljskih udruga koje ne samo da su agitirale za njega nego su se i uključile u kampanju. Za njega su i župnici u crkvama agitirali", podsjeća Grubiša.
Kraj ere političara balkanskog tipa
S obzirom na to da je Josipović bio "mršav" što se reklama tiče, oglašavanje očito nije prevladalo kod njegovih birača. Grubiša kaže kako je kod Josipovića prevladalo to što on predstavlja "prekid imidža političara balkanskog tipa". Bandić je po njemu, s druge strane, "tipični primjer partijskog aparatčika".
"Josipović to nikad nije bio, u politici je bio uvijek zbog svoje osobne želje i volje, a ne zato što mu je to profesija. Osim toga, on ima pravničku, odnosno profesorsku i skladateljsku profesiju od koje može živjeti", napominje Grubiša.
Dodaje kako je i strani tisak ocijenio da je kod hrvatskih građana izborom Josipovića prevladala želja da se okrenu političarima koji se ne pozivaju na mase i koriste populističku demagogiju. "On je europeist jer je antinacionalist", kaže Grubiša.
Upitan što je Josipoviću sljedeće činiti, Grubiša kaže kako se novi predsjednik mora okružiti visoko kompetentnim ljudima, bez obzira na njihove individualne političke preferencije. To, kaže on, moraju biti visoko kompetentne osobe, "osobe po Josipovićevoj mjeri".
Vezani članci |












Komentari (0) Prijava