Franak više nije glavna vijest
Euro opet preskočio 7,5 kuna
Autor: Business.hr/ Hina | 12.42, 05.10.2011.
![]() Foto Fotolia |
Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke u odnosu na jučerašnju tečajnicu oslabila prema euru za 0,08 posto te je srednji tečaj eura prešao razinu od 7,5 kuna i iznosi 7,502054 kune.
Srednji tečaj eura je iznad 7,5 kuna zadnji put bio na tečajnoj listi HNB-a utvrđenoj 20. rujna ove godine kada se iznosio 7,504 kuna, nakon što je na tečajnici od dan prije, 19. rujna, prvi put nakon više od šest godina prešao razinu od 7,5 kuna.
Hrvatska narodna banka istog je dana, 19. rujna, intervenirala na deviznom tržištu prodajom 180,5 milijuna eura. Savjet HNB-a 20. rujna je donio odluku o povećanju stope obvezne pričuve banaka sa 13 na 14 posto, čime će se iz bankovnog sustava povući oko 3,1 milijarda kuna.
To povlačenje viška likvidnosti iz sustava poduzeto je radi stabiliziranja tečaja kune prema euru. Odluka stupa na snagu 12. listopada, kod obračuna pričuve za rujansko obračunsko razdoblje.
Na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, ostale su značajnije inozemne valute oslabile prema kuni.
Tako je kuna ojačala prema švicarskom franku za 0,79 posto, prema američkog dolara 0,62 posto, a prema britanskoj funti 0,33 posto. Srednji tečaj franka na danas utvrđenoj tačajnoj listi HNB-a iznosi 6,120628 kuna, dolara 5,642339 kuna i funte 8,715211 kuna.
Vezani članci |
Anketa |












Komentari (0) Prijava