King nije baš "kraljevski" raspoložen
Guverner Bank of England krizu proglasio "najgorom u povijesti"
Autor: Nikolina Rivosechi | 11.20, 07.10.2011.
![]() Mervyn King (Foto Reuters) |
Jučerašnja odluka Bank of England da u ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva "ubaci" 75 milijardi funti bila je signal da se ta zemlja teško nosi s krizom, no izjave njezina guvernera još su više ustrašile i ovako nemirne investitore.
Guverner britanske središnje banke Mervyn King jučer je za Sky News izjavio da je "ovo najozbiljnija financijska kriza koju smo vidjeli barem od 30-ih, ako ne i u povijesti".
King je dodao kako se Bank of England mora nositi "s vrlo neobičnim okolnostima“ te postupiti mirno i učiniti pravu stvar, a to je u ovom trenutku "stvaranje dodatnog novca koji će se ubrizgati u gospodarstvo".
Istaknuo je i da je "ekonomsko okruženje bilo nepoznato, a svijet se u protekla tri mjeseca promijenio" pa je njihov odgovor u vidu kvantitativnog popuštanja od 75 milijardi funti bio potreban.
Odluka Bank of England o upumpavanju poprilične količine novca u gospodarstvo izazvala je različite reakcije. Glavni ekonomski savjetnik Konfederacije britanske industrije CBI Ian McCafferty izjavio je kako će ta mjera pomoći u podizanju povjerenja, ali da će njezin utjecaj na poticanje gospodarskog rasta u kratkom roku biti "skroman", piše BBC News. McCafferty je istaknuo kako će se povjerenje potpuno oporaviti tek kada se riješe previranja u eurozoni.
I Britanska trgovinska komora pozdravila je odluku Bank of England, no njezin glavni ekonomist David Kern nije propustio naglasiti kako "samo kvantitativno popuštanje nije dovoljno" pa je pozvao da se razmotre i druge "radikalne metode".
S druge strane, udruženje mirovinskih fondova National Association of Pension Funds s regulatorom mirovinskih fondova želi što prije raspraviti kako će se mirovinski fondovi zaštititi od negativnih efekata kvantitativnog popuštanja.
Naime, kvantitativno popuštanje obično snižava prinose na obveznice, što pak smanjuje povrat na investicije mirovinskih fondova, koji masovno ulažu u tu vrstu vrijednosnih papira.
Vezani članci |
Anketa |












Komentari (2) Prijava
Odlična stvar za učenike osnovnih škola!Sveobuhvatni edukativni CD-i s brojnim računalnim igrama, mapama i podsjetnicima iz jezičnog područja nastavnog predmeta Hrvatski jezik. Učite lako i bez drame i pri tome se zabavitePogledajte: www.Sjedi5.hr
ZEMLJO, OTVORI SE !!!! Spasi nas!