CROBEX10  1.070,48

CROBEX  1.881,47

 

KORF-R-A  245,00 (3,22%)

PODR-R-A  327,50 (0,34%)

 

EUR  7,61

USD  5,88

CHF  6,30

 

Kamate na oročenu štednju najviše u HPB-u


Kamate na oročenu kunskuštednju s valutnom klauzulomznatno su povoljnije nego deviznaoročena štednja. No, tobi se uskoro moglo promijeniti,s obzirom na prošlotjednenove mjere Hrvatske narodnebanke (HNB).


Naime, na posljednjoj sjednici

Savjeta p(HNB#Hrvatska narodna banka)-a odlučeno

je da se i kunski depoziti s valutnom

klauzulom uključuju

u osnovicu za obračun obvezne

32-postotne pokrivenosti

deviznih obveza banaka

likvidnim deviznim potraživanjima.

Inozemni dug

Takvi su depoziti, kako je

rečeno na Savjetu HNB-a,

samo nominalno kunski, ali

u osnovi su to uglavnom obveze

prema inozemnim deviznim

deponentima i time

utječu na visinu ino duga.

Valja pretpostaviti da će

banke na spomenute mjere

HNB-a reagirati smanjenjem

kamatnih stopa na oročenu

kunsku štednju s valutnom

klauzulom, odnosno da će

se ona polako izjednačavati s

kamatnim stopama na devizna

oročenja.

Trenutačno banke u prosjeku

nude 20-ak posto niže

kamatne stope za kunsku

oročenu štednju uz valutnu

klauzulu (euro) u odnosu

na oročene kunske depozite,

dok su za devizna oročenja

kamate još niže. Tako,

primjerice, za 10.000 kuna

oročenih na 12 mjeseci samo

p(Privredna banka#Privredna banka Zagreb) nudi jednaku

kamatnu stopu za kunsku

štednju, i to 4,5 posto, bila

ona vezana uz euro ili ne. U

p(Zagrebačkoj banci#Zagrebačka banka) kamate

na kunske oročene depozite

iznose 4,8, a s valutnom klauzulom

3,5 posto, dok su u

p(Erste&Steiermärkische banci#Erste & Steiermärkische bank)

nešto više i iznose pet, odnosno

četiri posto. Najveću

razliku između promatranih

kamatnih stopa propisale su

p(Raiffeisen#Raiffeisenbank Hrvatska) i p(Slavonska banka).

Od 3,5 do 4,5 posto

U RBA promjenjiva kamatna

stopa na kunsku štednju

iznosi 4,7 posto, ali samo 3,5

posto za štednju s valutnom

klauzulom, dok je u Slavonskoj

kamatna stopa na kunsku

štednju 4,8, a s valutnom

klauzulom 3,6 posto. Jednaku

kamatu kao i Slavonska

banka za kunska oročenja

nudi i p(OTP#OTP bank), dok su kamate za

štednju vezanu uz euro 3,95

posto. p(Volksbank), pak, ima

najmanju razliku u stopama

između kunske i štednje vezane

uz euro (4,3 i 4,05 posto).

Među deset najvećih

banaka p(Hrvatska poštanska banka) klijentima nudi najviše

kamatne stope na kunsku

oročenu štednju, i to čak 5,5

posto, te 4,3 posto za depozite

uz valutnu klauzulu.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
KORF-R-A245,00+3,22%3.226.737,22
PODR-R-A327,50+0,34%1.611.879,10
ADRS-P-A335,00+3,24%1.455.366,90
KODT-R-A1.200,000,00%964.880,00
LKPC-R-A540,00+0,56%891.473,67
HT-R-A157,01+0,01%533.888,39
HMST-R-A250,00+0,04%517.592,78
HIMR-R-A480,00+15,66%493.434,00
ACI-R-A6.500,00+4,84%470.213,45
ATGR-R-A979,000,00%403.753,05
VLHO-R-A226,00+2,73%327.769,04
MAIS-R-A171,00+7,55%325.223,70
SNHO-R-A248,02- 0,79%263.701,71
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.881,47+0,70 %
CROBEX101.881,47+0,70 %
CROBIS104,93+0,08 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
A178,6300kn+1,31%
KD Energija10,3990kn+0,89%
Erste Adriatic80,4400+0,84%
Allianz Equity134,3828+0,83%
FIMA Equity68,9214kn+0,79%
Capital Two86,2291kn+0,75%
KD Nova Europa6,2552kn+0,66%
Platinum Global14,9598$+0,64%
PBZ Equity fond10,0721+0,64%
OTP uravnoteženi110,3693kn+0,64%
Raiffeisen New53,7400+0,62%
PBZ I-Stock7,5771+0,56%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2793655,2952515,311137
CAD0015,2977935,3137345,329675
CZK0010,2754360,2762650,277094
DKK0011,0195041,0225721,025640
HUF1002,4161382,4234082,430678
JPY1005,4711905,4876535,504116
NOK0010,9154070,9181610,920915
SEK0010,8213650,8238370,826309
CHF0016,2782006,2970916,315982
GBP0019,4922939,5208569,549419
USD0015,8593955,8770265,894657
EUR0017,5890887,6119247,634760
PLN0011,8083471,8137881,819229

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik: