CROBEX  1.792,02

CROBEX10  1.027,53

 

HT-R-A  154,50 (- 0,37%)

RIVP-R-A  19,30 (- 0,67%)

 

EUR  7,67

USD  6,16

CHF  6,38

 

Kamate na oročenu štednju najviše u HPB-u


Kamate na oročenu kunskuštednju s valutnom klauzulomznatno su povoljnije nego deviznaoročena štednja. No, tobi se uskoro moglo promijeniti,s obzirom na prošlotjednenove mjere Hrvatske narodnebanke (HNB).


Naime, na posljednjoj sjednici

Savjeta p(HNB#Hrvatska narodna banka)-a odlučeno

je da se i kunski depoziti s valutnom

klauzulom uključuju

u osnovicu za obračun obvezne

32-postotne pokrivenosti

deviznih obveza banaka

likvidnim deviznim potraživanjima.

Inozemni dug

Takvi su depoziti, kako je

rečeno na Savjetu HNB-a,

samo nominalno kunski, ali

u osnovi su to uglavnom obveze

prema inozemnim deviznim

deponentima i time

utječu na visinu ino duga.

Valja pretpostaviti da će

banke na spomenute mjere

HNB-a reagirati smanjenjem

kamatnih stopa na oročenu

kunsku štednju s valutnom

klauzulom, odnosno da će

se ona polako izjednačavati s

kamatnim stopama na devizna

oročenja.

Trenutačno banke u prosjeku

nude 20-ak posto niže

kamatne stope za kunsku

oročenu štednju uz valutnu

klauzulu (euro) u odnosu

na oročene kunske depozite,

dok su za devizna oročenja

kamate još niže. Tako,

primjerice, za 10.000 kuna

oročenih na 12 mjeseci samo

p(Privredna banka#Privredna banka Zagreb) nudi jednaku

kamatnu stopu za kunsku

štednju, i to 4,5 posto, bila

ona vezana uz euro ili ne. U

p(Zagrebačkoj banci#Zagrebačka banka) kamate

na kunske oročene depozite

iznose 4,8, a s valutnom klauzulom

3,5 posto, dok su u

p(Erste&Steiermärkische banci#Erste & Steiermärkische bank)

nešto više i iznose pet, odnosno

četiri posto. Najveću

razliku između promatranih

kamatnih stopa propisale su

p(Raiffeisen#Raiffeisenbank Hrvatska) i p(Slavonska banka).

Od 3,5 do 4,5 posto

U RBA promjenjiva kamatna

stopa na kunsku štednju

iznosi 4,7 posto, ali samo 3,5

posto za štednju s valutnom

klauzulom, dok je u Slavonskoj

kamatna stopa na kunsku

štednju 4,8, a s valutnom

klauzulom 3,6 posto. Jednaku

kamatu kao i Slavonska

banka za kunska oročenja

nudi i p(OTP#OTP bank), dok su kamate za

štednju vezanu uz euro 3,95

posto. p(Volksbank), pak, ima

najmanju razliku u stopama

između kunske i štednje vezane

uz euro (4,3 i 4,05 posto).

Među deset najvećih

banaka p(Hrvatska poštanska banka) klijentima nudi najviše

kamatne stope na kunsku

oročenu štednju, i to čak 5,5

posto, te 4,3 posto za depozite

uz valutnu klauzulu.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
HT-R-A154,50- 0,37%1.488.106,07
RIVP-R-A19,30- 0,67%1.022.648,36
PLAG-R-A3.850,00+1,05%869.950,04
ERNT-R-A1.370,00+0,07%813.770,15
VPIK-R-A83,20+2,59%603.866,28
ATGR-R-A943,00- 1,77%505.343,70
KRAS-R-A365,00+1,39%322.454,35
DDJH-R-A23,18- 6,15%255.265,37
ZVZD-R-A2.860,00+0,35%189.405,05
TUHO-R-A2.300,00+0,66%186.076,93
JMNC-R-A86.000,00+4,88%86.000,00
HMST-R-A306,10- 1,26%78.926,14
ADRS-P-A332,03- 0,29%76.173,76
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.792,02-0,59 %
CROBEX101.027,53-0,90 %
CROBIS104,81+0,02 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Ilirika Azijski45,3628+0,61%
ZB euroaktiv131,3020+0,32%
HI-growth10,0948+0,27%
Smart Equity102,0421+0,18%
Capital Two85,6468kn+0,17%
Platinum Blue Chip96,6721+0,15%
HI-balanced11,8559+0,15%
Allianz Equity133,3328+0,12%
PBZ I-Stock7,4856+0,11%
PBZ Equity fond10,1859+0,11%
ZB global147,7754+0,10%
Raiffeisen Harmonic102,3600+0,07%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2369315,2526895,268447
CAD0015,3976635,4139055,430147
CZK0010,2765170,2773490,278181
DKK0011,0281161,0312101,034304
HUF1002,4878402,4953262,502812
JPY1005,1992035,2148485,230493
NOK0010,8792420,8818880,884534
SEK0010,8270120,8295000,831989
CHF0016,3650136,3841656,403317
GBP0019,6409699,6699799,698989
USD0016,1451596,1636506,182141
EUR0017,6501097,6731287,696147
PLN0011,8306081,8361161,841624

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik: