Republika Australija?
Australska premijerka traži podršku na prijevremenim izborima
Autor: Business.hr/ Hina | 08.45, 21.08.2010.
![]() Julia Gillard |
U Australiji su u osam sati ujutro po lokalnom vremenu otvorena birališta na prijevremenim parlamentarnim izborima na kojima se očekuje tijesna borba između vladajućih laburista premijerke Julie Gillard i oporbenih konzervativaca Tonyja Abbotta.
Približno 14 milijuna australskih birača pozvano je da iziđe na izbore u jednoj od rijetkih zemalja u kojima je glasovanje obvezno.
Birališta se zatvaraju u 20 sati (12 sati po srednjoeuropskom vremenu).
Prema posljednjim ispitivanjima javnog mnijenja, laburisti su u blagoj prednosti od oko dva do pet posto glasova, a analitičari ocjenjuju da Australce nakon izbora najvjerojatnije očekuje sastavljanje manjinske vlade.
Gillard je raspisala izbore nakon što je na čelu vlade zamijenila svog stranačkog kolegu Kevina Rudda. Gillard je smatrala da ne nema legitimitet da završi mandat vlade koji je kao kandidat za premijera na izboria osvojio Rudd te kroz izbore traži podršku australaca za novi, puni mandat.
Gillard, koja je rođena u Velikoj Britaniji, uskovitlala je predizbornu kampanju svojim prijedlogom da Australija postane republika nakon smrti kraljice Elizabete, a konzervativna oporba joj zamijera i što je ateistkinja.
Vezani članci |
Anketa |















Komentari (0) Prijava