CROBEX  1.835,12

CROBEX10  1.050,98

 

RIVP-R-A  20,67 (3,56%)

ADRS-P-A  334,95 (1,50%)

 

EUR  7,66

USD  6,00

CHF  6,35

 

Borba za ambasadu u Rimu

Pahor ne želi zajednička veleposlanstva sa Srbijom


Borut Pahor

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor u utorak je u tijeku posjeta Srbiji potvrdio uspon u srbijansko-slovenskim odnosima i izrazio potporu Srbiji na europskom putu, ali je odbio ideju predsjednika Borisa Tadića da Srbija i Slovenija zajednički dijele neka diplomatska predstavništva bivše SFRJ koja bi trebala pripasti državama nasljednicama, a još su u posjedu Srbije.


Pahor je u Beogradu na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon susreta s predsjednikom srbijanske vlade Mirkom Cvetkovićem rekao da je ideja o zajedničkim diplomatskim predstavništvima sa Srbijom za Sloveniju neprihvatljiva i da za nju ne vidi potrebe.

Pahor je objasnio da je s Cvetkovićem razgovarao o tome da Slovenija dobije zgradu veleposlanstva bivše SFRJ u Rimu u okviru sporazuma svih država nasljednica od prije četiri godine, što nije ostvareno.

Srbija je neprepuštanje toga veleposlanstva Sloveniji obrazlagala financijskim razlozima koji i dalje ostaju, ali je pronađen "srednji put" između interesa Slovenije i Srbije. Dogovoreno je da bi negdašnje jugoslavensko veleposlanstvo u Rimu Slovenija od Srbije preuzela najkasnije do rujna iduće godine, pojasnio je Pahor.

Nagađanja o mogućnostima uspostave zajedničkih predstavništava država sljednica u nepodijeljenim zgradama bivše SFRJ u inozemstvu, radi racionalizacije i štednje izazvane gospodarskom krizom, pojavila su se u medijima i nakon nedavna Pahorova susreta s predsjednicom hrvatske vlade Jadrankom Kosor. Pahor je tada takva nagađanja zanijekao tvrdnjom da je možda riječ o pogrješnu razumijevanju njegova razgovora s hrvatskom predsjednicom vlade.

Po Pahorovim riječima, tada se zapravo govorilo o ubrzanju postupka podjele diplomatsko-konzularnih predstavništava bivše SFRJ na države nasljednice i možebitnu rješenju tog pitanja "u paketu" s financijskim i ostalim pitanjima koja su još otvorena nakon raspada bivše države.

Po pisanju slovenskih medija, Srbija načelno do kraja 2011. mora napustiti 24 od ukupno 44 zgrade konzularno-diplomatskih predstavništava bivše SFRJ u inozemstvu (veleposlanstva i rezidencije) kojima se koristi od raspada bivše zajedničke države i dogovorno ih prepustiti drugim državama nasljednicama.

O konkretnim rokovima o tome trebaju se dogovoriti predstavnici za sukcesiju svih država nasljednica na svom idućem sastanku, navode slovenski mediji.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
RIVP-R-A20,67+3,56%2.055.877,11
ADRS-P-A334,95+1,50%737.060,50
HT-R-A157,06+0,03%578.418,13
ADPL-R-A120,65- 0,08%443.484,65
HIMR-R-A519,01+9,83%425.800,16
SLPF-R-A50,00+11,19%356.537,75
HMST-R-A304,44+5,71%173.564,62
ATPL-R-A343,68+1,66%144.939,25
INA-R-A3.825,000,00%133.875,00
ARNT-R-A339,99+3,37%131.247,93
SNHO-R-A242,01+2,52%121.706,41
TUHO-R-A2.200,000,00%110.000,00
LEDO-R-A8.300,00- 0,36%91.350,00
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.835,12-0,12 %
CROBEX101.050,98+0,15 %
CROBIS105,21-0,04 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2464495,2622365,278023
CAD0015,3099195,3258975,341875
CZK0010,2772650,2780990,278933
DKK0011,0256451,0287311,031817
HUF1002,4950202,5025282,510036
JPY1005,5815665,5983615,615156
NOK0010,9095220,9122590,914996
SEK0010,8302810,8327790,835277
CHF0016,3311416,3501926,369243
GBP0019,6466549,6756819,704708
USD0015,9810925,9990896,017086
EUR0017,6372567,6602377,683218
PLN0011,8097331,8151791,820625

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska