CROBEX  1.844,04

CROBEX10  1.052,07

 

ERNT-R-A  1.400,00 (1,20%)

LKPC-R-A  684,00 (7,08%)

 

EUR  7,67

USD  6,06

CHF  6,36

 

Borba za ambasadu u Rimu

Pahor ne želi zajednička veleposlanstva sa Srbijom


Borut Pahor

Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor u utorak je u tijeku posjeta Srbiji potvrdio uspon u srbijansko-slovenskim odnosima i izrazio potporu Srbiji na europskom putu, ali je odbio ideju predsjednika Borisa Tadića da Srbija i Slovenija zajednički dijele neka diplomatska predstavništva bivše SFRJ koja bi trebala pripasti državama nasljednicama, a još su u posjedu Srbije.


Pahor je u Beogradu na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon susreta s predsjednikom srbijanske vlade Mirkom Cvetkovićem rekao da je ideja o zajedničkim diplomatskim predstavništvima sa Srbijom za Sloveniju neprihvatljiva i da za nju ne vidi potrebe.

Pahor je objasnio da je s Cvetkovićem razgovarao o tome da Slovenija dobije zgradu veleposlanstva bivše SFRJ u Rimu u okviru sporazuma svih država nasljednica od prije četiri godine, što nije ostvareno.

Srbija je neprepuštanje toga veleposlanstva Sloveniji obrazlagala financijskim razlozima koji i dalje ostaju, ali je pronađen "srednji put" između interesa Slovenije i Srbije. Dogovoreno je da bi negdašnje jugoslavensko veleposlanstvo u Rimu Slovenija od Srbije preuzela najkasnije do rujna iduće godine, pojasnio je Pahor.

Nagađanja o mogućnostima uspostave zajedničkih predstavništava država sljednica u nepodijeljenim zgradama bivše SFRJ u inozemstvu, radi racionalizacije i štednje izazvane gospodarskom krizom, pojavila su se u medijima i nakon nedavna Pahorova susreta s predsjednicom hrvatske vlade Jadrankom Kosor. Pahor je tada takva nagađanja zanijekao tvrdnjom da je možda riječ o pogrješnu razumijevanju njegova razgovora s hrvatskom predsjednicom vlade.

Po Pahorovim riječima, tada se zapravo govorilo o ubrzanju postupka podjele diplomatsko-konzularnih predstavništava bivše SFRJ na države nasljednice i možebitnu rješenju tog pitanja "u paketu" s financijskim i ostalim pitanjima koja su još otvorena nakon raspada bivše države.

Po pisanju slovenskih medija, Srbija načelno do kraja 2011. mora napustiti 24 od ukupno 44 zgrade konzularno-diplomatskih predstavništava bivše SFRJ u inozemstvu (veleposlanstva i rezidencije) kojima se koristi od raspada bivše zajedničke države i dogovorno ih prepustiti drugim državama nasljednicama.

O konkretnim rokovima o tome trebaju se dogovoriti predstavnici za sukcesiju svih država nasljednica na svom idućem sastanku, navode slovenski mediji.





 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ERNT-R-A1.400,00+1,20%1.061.143,46
LKPC-R-A684,00+7,08%1.008.129,91
RIVP-R-A19,710,00%400.190,35
HT-R-A157,510,00%199.239,14
ADRS-P-A337,50+2,20%193.482,19
KOEI-R-A737,99+1,06%97.054,89
KSST-R-A510,00- 6,96%89.735,99
BLJE-R-A38,57- 1,00%70.658,33
ATLN-R-A80,00- 1,23%65.948,20
PODR-R-A309,01- 0,95%60.095,20
PLAG-R-A3.815,00- 1,36%49.152,44
ATPL-R-A358,80+1,85%46.447,30
HMST-R-A300,00+1,30%31.802,40
Indeks Vrijednost Promjena
CROBIS0,000,00 %
CROBEX1.844,04-0,01 %
CROBEX101.844,04-0,01 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
Platinum Global14,7056$+1,54%
KD Energija9,5545kn+1,27%
NETA US Algorithm162,7605kn+1,13%
NETA Global101,9742kn+1,02%
KD Prvi izbor12,7921kn+0,98%
Ilirika JIE127,5279+0,94%
Raiffeisen World127,5200+0,80%
NETA Frontier559,3073kn+0,73%
ZB trend177,6357$+0,71%
KD Balanced8,5568kn+0,63%
HI-growth9,6235+0,57%
Platinum Blue Chip90,4286+0,47%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,3064235,3223905,338357
CAD0015,3747025,3908755,407048
CZK0010,2757640,2765940,277424
DKK0011,0265921,0296811,032770
HUF1002,4874402,4949252,502410
JPY1005,6155625,6324595,649356
NOK0010,9180320,9207940,923556
SEK0010,8316190,8341210,836623
CHF0016,3361256,3551916,374257
GBP0019,6709299,7000299,729129
USD0016,0392696,0574416,075613
EUR0017,6439027,6669037,689904
PLN0011,8068131,8122501,817687

"Kod nas je znanje upravljanja nevjerojatno podcijenjena kategorija. Imamo krizu upravljanja u svim sektorima - od nevladinih udruga do javnih kompanija "

Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic Grupe
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik:





 

Posao Hrvatska