A KOJI JE TU RUSKI INTERES?
Mol pronašao krivca - Sanadera je podmitio Gazprom
Autor: Nikolina Rivosechi | 12.51, 01.12.2011.
![]() Teško je zamisliti razlog zbog kojeg bi ruski div Gazrpom Ivu Sanadera 'nagradio' s 10 milijuna eura (Foto Reuters) |
Iza dviju ciparskih tvrtki - Hangarn Oil Products Tradinga i Ceroma Holdingsa - koje su navodno isplatile 10 milijuna eura mita bivšem hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu, uopće ne stoji Mol, nego ruski div Gazprom, objavio je mađarski tjednik Heti Válasz.
List tvrdi kako su Hangarn i Ceroma pod upravljanjem dviju drugih tvrtki također registriranih na Cipru – Atlas Alpha Servicesa i Potasa Holdingsa – a te su kompanije na listi sestrinskih tvrtki ruskog Gazproma.
Heti Válasz tvrdi kako Hangarn i Ceroma već dugo podržavaju poslovne pothvate ruskih oligarha, među kojima je i Megdet Rahimkulov koji je bio "jedan od glavnih likova napada usmjerenih protiv Mola".
Naime, Rahimkulov je bio vlasnik BodosChema, preko kojeg je neka "misteriozna" austrijsko-ruska poslovna skupina Molu pokušala ugrabiti Kemijski kombinat na Tiszi, ali u tome nije uspjela.
Osim što zaista nije jasno zašto bi Rusi Sanaderu dali 10 milijuna eura jer je zaista nemoguće sjetiti se nekog Gazpromova posla u Hrvatskoj koji bi bio vrijedan tolikog mita, a još je teže vjerovati da bi itko, pa tako i ruska kompanija, bivšeg premijera "honorirala" za neki nepostojeći posao, mora se istaknuti da prijevod teksta, u kojem se piše i kako je USKOK "bez kritike progutao fragment informacije", hrvatskim medijima distribuira glasnogovornik Mola Domokos Szollár.
U članku u Heti Válaszu piše i kako njihove informacije obaraju optužbe protiv prvog čovjeka Mola Zsolta Hernádija, koji je Sanaderu navodno isplatio 10 milijuna eura mita kako bi upravljačka prava u Ini prepustio mađarskom Molu, iako ta kompanija ni 2009. nije imala, niti danas ima, više od 50 posto dionica hrvatske naftne kompanije.
Vezani članci |












Komentari (0) Prijava