CROBEX  1.844,03

CROBEX10  1.048,89

 

ADPL-R-A  132,00 (- 0,30%)

HT-R-A  154,00 (- 0,73%)

 

EUR  7,61

USD  5,64

CHF  6,26

 

Za igračke se uvijek ima, Lego izvijestio o snažnom skoku prihoda



Dansko obiteljsko poduzeće Lego, jedan od najvećih proizvođača igračaka u svijetu, izvijestilo je o snažnom skoku prihoda i neto dobiti u prošloj godini zahvaljujući povećanju tržišnog udjela.


Neto dobit poskočila je tako na 4,16 milijardi danskih kruna, čime je uvećana za 12 posto u odnosu na prethodnu godinu. Prihodi su porasli za 17 posto, na 18,7 milijardi kruna.

"Rezultat je vrlo zadovoljavajući i odražava solidan rast dobiti", ocijenio je izvršni direktor lega Joergen Vig Knudstorp u poslovnom izvješću objavljenom jučer.

"Rast na sjevernoameričkom tržištu nastavio se nesmanjenim tempom, a i na većini europskih i azijskih tržišta zabilježili smo dvoznamenkaste stope rasta prodaje", dodao je.

U danskom poduzeću ističu da "je grupa Lego u 2011. osmu godinu zaredom povećala udio na posustalom tržištu igračaka", ističući da sada drži 7,1 posto tog tržišta.

U Legu posebno izdvajaju oštar skok prodaje klasičnih kockica u boji kao i licenciranih proizvoda povezanih s filmovima poput Rata zvijezda, Harryja Pottera i Pirata s Kariba.

S druge strane, prodaja internetske igre Lego Universe "nije ispunila očekivanja i u studenom 2011. donesena je odluka da se obustavi njezin razvoj".

Poduzeće očekuje "zadovoljavajući rezultat u 2012.", zahvaljujući između ostalog novoj liniji Lego Friends čija su ciljana skupina djevojčice u dobnoj skupini od pet do devet godina.

Pojedina europska tržišta trebala bi u ovoj godini biti pogođena ekonomskom krizom, očekuju u Legu, priznajući da im je prodaja na nekim zapadnoeuropskim tržištima pala u posljednjim mjesecima 2011.

"S obzirom na te ekonomske trendove grupa Lego očekuje stagnaciju ili blagi pad na europskom tržištu igračaka u 2012. dok se u ostalim dijelovima svijeta očekuje blagi rast ukupnog tržišta tradicionalnih igračaka", navodi se u priopćenju.

Nakon duboke krize u 2003. i 2004. obiteljsko poduzeće, osnovano 1934., bilježi višegodišnje razdoblje rasta, povećavajući broj tvornica u Češkoj i u Meksiku, a namjerava otvoriti i novu tvornicu u Mađarskoj.
 




 

Dionica Vrijednost Promjena Promet
ADPL-R-A132,00- 0,30%1.708.658,74
HT-R-A154,00- 0,73%1.382.338,02
KORF-R-A224,95+1,24%797.604,17
PTKM-R-A41,30- 9,81%386.900,34
VLHO-R-A202,00+0,25%366.259,07
DDJH-R-A47,70- 1,65%342.512,70
SNHO-R-A248,00- 2,36%336.995,32
KOTR-P-A1.300,10+0,01%292.522,50
HIMR-R-A433,97+2,11%291.451,60
ARNT-R-A377,89+3,53%189.867,04
ERNT-R-A1.502,89- 0,44%180.117,30
KRAS-R-A346,36- 1,04%174.874,88
HUPZ-R-A1.636,10+0,99%137.854,78
Indeks Vrijednost Promjena
CROBEX1.844,03+0,38 %
CROBEX101.048,89+0,09 %
CROBIS104,29+0,01 %
Fond Vrijednost Valuta Promjena
KD Victoria18,7265kn+0,71%
FIMA Equity65,7761kn+0,35%
Allianz Portfolio134,2735kn+0,14%
ZB bond174,6706+0,11%
Erste Adriatic Bond107,7800+0,11%
Raiffeisen Bonds163,1000+0,09%
Raiffeisen Absolute117,5400+0,09%
Ilirika Azijski42,4973+0,09%
PBZ Bond fond117,1035+0,08%
Capital One192,9866kn+0,07%
HPB Obveznički145,5034+0,06%
NETA Emerging Bond68,0886kn+0,05%
Izvor: www.hrportfolio.hr
Valuta Apena Kupovni Srednji Prodajni
AUD0015,2830625,2989595,314856
CAD0015,2352935,2510465,266799
CZK0010,2761150,2769460,277777
DKK0011,0172461,0203071,023368
HUF1002,4517222,4590992,466476
JPY1005,5396525,5563215,572990
NOK0010,9090350,9117700,914505
SEK0010,8206360,8231050,825574
CHF0016,2432236,2620096,280795
GBP0019,6047769,6336779,662578
USD0015,6259395,6428685,659797
EUR0017,5848927,6077157,630538
PLN0011,8302431,8357501,841257

"Hrvatska želi ispregovarati zajam za otkup Ininih dionica od MOL-a i tako riješiti nesporazum s mađarskom naftnom kompanijom "

Ivan Vrdoljak, ministar gospodarstva
(Komentiraj)

 
 
MobileTran
 
Izvorni jezik:

Ciljni jezik: